Nie pal przy mnie proszę!

W naszej szkole, jest realizowany program profilaktyczny „ Nie pal przy mnie proszę”, który jest adresowany do uczniów klas 1-3 oraz ich rodziców. Program ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacji, w których inne osoby palą przy nich papierosy.

Program był realizowany na pięciu zajęciach warsztatowych o następującej tematyce:

  1. Co to jest zdrowie?
  2. Od czego zależy nasze zdrowie?
  3. Co i dlaczego szkodzi zdrowiu?
  4. Co robić, gdy moje zdrowie jest zagrożone?
  5. Nie pal przy mnie proszę.

Na zajęciach edukacyjnych, dzieci poznały główną bohaterkę programu „ Nie pal przy mnie proszę” wiewiórkę Wiki, która towarzyszyła im na wszystkich zajęciach. Korzystały z kart pracy zawartych w programie.

Dzieci metodą „burzy mózgu” udzielały odpowiedzi na pytanie „ Co to jest zdrowie”. Padały różne odpowiedzi m.inn.:

– „ktoś kto dobrze się czuje”,

– „zdrowy jest ten, kto się dobrze odżywia, je zdrowe rzeczy”,

– „zdrowa jest ta osoba, która ma dużo energii i jest uśmiechnięta”,

– „zdrowie to zdrowe jedzenie”,

– „zdrowie jest wtedy, kiedy nie zażywa się lekarstw”.

Dzieci podpowiadały przyjaciółce Wiki, jak należy postępować, żeby być zdrowym. Jak unikać przeziębienia? Jak bezpiecznie bawić się w szkole, na podwórku itp.?

Uczniowie za pomocą kart pracy kolorowali szablony Wiki, rozwiązywali krzyżówki pt. ”Zdrowie”  i opowiadali historyjki. Podczas zajęć zdalnych, dzieci wraz z rodzicami przygotowywali zdrowy posiłek (kanapkę, owocową sałatkę itp.).

Podsumowują, cele zostały osiągnięte. Dzieci poszerzyły wiadomości na temat zdrowia własnego i innych. Uświadomiły sobie, że palenie tytoniu jest szkodliwe. Dowiedziały się, jak radzić sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą papierosy.

Dzieci były chętne do działań, a dzięki sympatycznej wiewiórce Wiki, która towarzyszyła im w zajęciach, mogły w interesujący sposób uzupełnić informacje i zgłębić tajniki wiedzy zdrowotnej. Na każdych zajęciach były wykonywane ciekawe prace, a ich efekty zostały umieszczone w galerii. We wszystkich wytworach dzieci wykazały się dużą pomysłowością, tworzyły ciekawe rozwiązania i twórczą ekspresję.

Koordynator programu

mgr Małgorzata Ogorzałek


Skip to content