Różowa skrzyneczka

Kochani, w naszej szkole pojawiła się mała różowa skrzyneczka. Zawieszona została w damskiej toalecie i znaleźć w niej można środki higieniczne niezbędne dla dziewczynek – kobiet w czasie menstruacji. Z rozmów z dziewczynkami, które zaczynają miesiączkować, wynika jak dużym stresem jest myśl o tym, że miesiączka pojawi się w czasie zajęć szkolnych, a one nie będą miały podpaski.

Z pierwszego polskiego raportu na temat postrzegania okresu i ubóstwa menstruacyjnego w Polsce, stworzonego na podstawie badań firmy Difference, przeprowadzonych na zlecenie Kulczyk Foundation, wynika, że 59 proc. badanych polskich nastolatek musiało poprosić kogoś o tampony lub podpaski z powodu braku własnych, 21 proc. z nich musiało wyjść z tego powodu ze szkoły,

a 10 proc. z powodu braku ochrony w czasie okresu w ogóle nie wyszło z domu. Raport powstał m. in. w oparciu o wypowiedzi blisko 1,5 tysiąca osób. Skrzyneczka ma więc wspierać kobiety w tych trudnych dniach. Pomysłodawczynie ,,Różowej skrzyneczki” zabiegają o powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji w przestrzeni publicznej.

Skip to content