O nas

W I. okresie roku szkolnego 2016/2017 w Szkole Podstawowej w Jamnicy zostało zorganizowanych wiele imprez i uroczystości. Uczniowie wzięli udział w licznych akcjach, konkursach szkolnych i pozaszkolnych.

Tradycją szkoły stało się organizowanie pikników z udziałem uczniów, rodziców, mieszkańców Jamnicy i zaproszonych gości. Właśnie taki piknik pod hasłem „Dbajmy o swoje zdrowie” odbył się 22. 10 2016r. I chociaż aura tego dnia nam nie sprzyjała, dowiedliśmy, że potrafimy dobrze się bawić w murach szkoły. Uczniowie prezentowali swe talenty, zachęcając wszystkich do dbania o zdrowie. Były piosenki, wiersze, tańce owocowo – warzywne i aktorskie popisy. Później rodzice częstowali wszystkich przygotowanymi na tę okoliczność zdrowymi smakołykami. Zabawę uświetniał zespół Halni z Mystkowa. Bawiły się nie tylko dzieci, z ogromną radością tańczyli też dorośli.

„Dzieci Seniorom” –  Tak brzmi akcja w naszej szkole organizowana od 16 lat z okazji mikołajek, kiedy to uczniowie wraz ze św. Mikołajem odwiedzają Dom Pomocy Społecznej w Kamionce Wielkiej. W bieżącym roku odwiedziliśmy też Dom Pomocy Społecznej w Nowym Sączu. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem przygotowały pod opieką pani Anety Kapłon i pani Małgorzaty Cempy przedstawienie: „O królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach”, które zachwyciło pensjonariuszy. Następnie pomogły wręczyć wszystkim przygotowane w szkole upominki. Mając w pamięci radość i łzy wzruszenia w oczach starszych ludzi, dzieci zawitały w domach opieki społecznej jeszcze raz z Jasełkami przygotowanymi pod opieką pani Marii Ogórek, pani Małgorzaty Ogorzałek i pani Doroty Kupiec. Z dużym wdziękiem dzieci odegrały historię narodzenia Pana Jezusa, a następnie wraz z seniorami śpiewali kolędy.

Piękną akcję charytatywną „Kolędnicy Misyjni 2016” przeprowadził ksiądz Sławomir Głodzik. Pod jego kierunkiem uczniowie, jako zespół kolędniczy, w odwiedzanych domach przedstawiali scenkę kolędniczą, do której sami przygotowali stroje i rekwizyty. Zebrane ofiary wesprą kilka nowych projektów i pomogą w kontynuacji starszych, związanych z pracą księży i świeckich misjonarzy wśród dzieci z Republiki Środkowoafrykańskiej, Kamerunu, Czadu, Republiki Konga, Rwandy, Kazachstanu oraz Tajlandii w ramach funduszu Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Uczniowie, jako kolędnicy misyjni, uczą się w ten sposób ponoszenia trudu i składania ofiary z własnego czasu, zdolności, a także rezygnacji z zebranych pieniędzy. Wysłuchanie, docenienie efektów ich pracy, uznanie dla ich chęci niesienia pomocy dzieciom z krajów misyjnych – wszystko to przyczynia się do wzrostu świadomości misyjnej i otwarcia na drugiego człowieka.

Uczniowie naszej szkoły włączają się również do akcji ogólnopolskich o charakterze charytatywnym. Corocznie zbierają nakrętki wraz z fundacją Sursum Corda,  rozprowadzają „cegiełki”, pozyskują fundusze na pomoc niepełnosprawnym, uczestniczą w akcji „Góra grosza” oraz akcji „I ty możesz zostać św. Mikołajem”. A w chwili obecnej zbierają makulaturę, z której dochód przeznaczony będzie na budowę studni w krajach cierpiących na niedostatek wody.

Promując zdrowy styl życia, dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w projekcie „Dzieciństwa bez próchnicy” – największego ogólnopolskiego programu profilaktyki i edukacji stomatologicznej dla dzieci przedszkolnych, ich rodziców i wychowawców, a także wraz z uczniami klas I-III w projekcie „Zdrowo jem, więcej wiem” realizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska i programie „Śniadanie daje moc”. Za udział w poszczególnych programach szkoła, uczniowie i nauczyciele otrzymali podziękowania i certyfikaty.

Mając na względzie bezpieczeństwo naszych podopiecznych, zorganizowaliśmy w szkole spotkania z policjantami i prelekcję na temat bezpiecznych zabaw i  bezpiecznego poruszania się po drogach. 29.09.2016r. uczniowie klasy IV wraz z wychowawczynią, panią Katarzyną Obrzut i policjantami przeprowadzili akcję „Słodko – kwaśny pomiar prędkości”. W tym dniu wręczali cukierki albo cytrynę kierowcom, oceniając w ten sposób ich znajomość zasad ruchu drogowego. Bezpieczeństwo to nie tylko umiejętność prawidłowego korzystania z drogi, ale również umiejętność bezpiecznego korzystania z komputera. Stąd też uczniowie szkoły uczestniczyli w warsztatach w ramach projektu „Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci” prowadzonych przez fundację „Nowoczesna Polska”. 13 marca tego roku uczniowie nasi wyjechali do centrum szkoleniowego na terenie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu aby wziąć udział w projekcie „PZU Bezpieczny Dom”, którego celem było skuteczne i aktywne promowanie bezpiecznych zachowań w sytuacji zagrożenia pożarem. Dowiedzieli się również, jakie niebezpieczeństwa niesie ze sobą piecyk gazowy i dlaczego należy dbać o właściwą wentylację pomieszczeń oraz  że należy instalować specjalistyczne czujki.

Dbając o kształtowanie świadomości młodego pokolenia  i jednocześnie odpowiadając na apel Rzecznika Praw Dziecka skierowany do społeczności szkolnej, zorganizowaliśmy obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. W budynku szkolnym zawisły prace plastyczne  klas młodszych i plakaty klas starszych informujące o przysługujących dzieciom prawach. A że mury szkoły dla dzieci okazały się za ciasne, 18 listopada 2016r., korzystając z ładnej pogody, wszyscy wzięli w dłonie kolorowe balony oraz przygotowane wcześniej transparenty i wyruszyli na marsz po najbliższej okolicy. Uśmiechnięte buzie i niesione napisy informowały okolicznych mieszkańców, że dzieci z Jamnicy nie tylko mają swoje prawa, ale że są tego świadome.

Przez cały rok szkolny trwa w szkole akcja pod hasłem „Nie ma spania bez czytania”. Średnio raz na dwa miesiące zapraszamy  do szkoły znane osoby, których zadaniem jest przeczytanie  uczniom klas młodszych tekstów bądź fragmentów książki i porozmawianie z nimi na temat korzyści płynących z czytania. Gościliśmy już pana wójta, byłą dyrektor szkoły i emerytowanego nauczyciela. Uczniowie uczestniczyli również w spotkaniu autorskim z pisarką panią Wiolettą Piasecką w Gminnej Bibliotece w Kamionce Wielkiej. Ciekawe są również  spotkania z podróżnikami. W tym roku słuchaliśmy opowieści o Amazonii i Indonezji. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również „lekcja z gadami”.

Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie biorą udział w różnego rodzaju konkursach zarówno szkolnych jak i pozaszkolnych. W październiku 2016r. w Gminnym Konkursie Opowiadania Bajek uczennica kl. III, Justyna Kmak zdobyła II. miejsce, ucz. kl. II – III. miejsce, Natalia Kos z kl. VI została wyróżniona. Jolanta Ziobrowska, uczennica klasy VI, 6 marca br. wzięła udział w wojewódzkim etapie Małopolskiego Konkursu Humanistycznego. Znalazła się wśród czworga uczniów z powiatu nowosądeckiego, którzy doszli do eliminacji na najwyższym szczeblu.

Uczniowie klasy III uczestniczyli w projekcie organizowanym przez Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży. Jego podsumowaniem był konkurs wiedzy ekologicznej. Nasi uczniowie zajęli I, II i IV miejsce. Otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. W miesiącu październiku zorganizowany był konkurs różańców. Pomysłowość przerosła wszelkie oczekiwania. Były różańce wykonane z ziaren kawy, kasztanów, ziemniaków, cukierków, makaronów, guzików, papierków, wypiekane z ciasta, lepione z różnych mas itp. Na rozdaniu nagród  gościliśmy księdza prałata dr. Antoniego Koterlę, który wraz z księdzem Sławomirem Głodzikiem ufundowali uczniom nagrody. Przed Bożym Narodzeniem odbył się konkurs szopek i ozdób świątecznych. Nagrody w tym konkursie ufundowała pani Barbara Bednarz.

Wiele akcji, imprez, konkursów w szkole udaje się zorganizować dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów, nauczycieli, rodziców i przyjaciół szkoły.

 

Opracowała – Dorota Kupiec

Skip to content