Z Biało-Czerwoną w tle

Uczniowie naszej szkoły wiedzą, kiedy obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i potrafią godnie uczcić to święto. Z uwagi na to, że przypada ono zawsze na dzień wolny od zajęć edukacyjnych, w szkołach zazwyczaj jest obchodzone wcześniej. Również w tym roku nie było inaczej. Uczniowie klasy V postanowili oddać hołd naszym barwom narodowym w sposób adekwatny do sytuacji, w której przyszło nam się uczyć. Wzięli udział w niezwykłych lekcjach on-line, podczas których wystąpili nie na tle swoich pokoi, lecz „za plecami” ustawili sobie tło biało-czerwone. O jego dostępność na platformie Microsoft Teams zadbała Pani Joanna Kogut, która wraz z Panem Tomaszem Skrabą jest inicjatorem akcji. Trzeba przyznać, że uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w lekcji z Biało-Czerwoną w tle.

 

 

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie.

A na tej fladze biel jest i czerwień.

Czerwień – to miłość, biel – serce czyste…

Piękne są nasze barwy ojczyste.

Czesław Janczarski

 

Flaga Polski – obok godła i hymnu – jest jednym z trzech symboli narodowych. Symbol ten doczekał się swojego święta, które dumnie obchodzimy w dniu 2 maja. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej świętujemy stosunkowo niedawno, bo od 2004 r., kiedy to zostało ono uchwalone przez sejm. Od tego czasu corocznie 2 maja Polacy eksponują swoje przywiązanie do Ojczyzny, wywieszając przy domach biało-czerwoną flagę.

Warto pamiętać o kilku zasadach związanych z Biało- Czerwoną. Oto niektóre z nich:
Flaga eksponowana publicznie musi być czysta i mieć czytelne barwy. Nie może być pomięta czy postrzępiona. Na terenie naszego kraju flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej zawsze ma pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli więc na masztach eksponuje się więcej flag, naszą wciąga się jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.
Jeśli w Polsce trwają dni żałoby narodowej, flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej podniesiona jest do połowy masztu. Rano zostaje wciągnięta na sam szczyt masztu stojącego, zaś po chwili powoli opuszcza się ją do jego połowy. Wieczorem natomiast flagę znowu podnosi się na szczyt masztu, po czym powoli zostaje ona całkowicie opuszczona i zdjęta.
Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody. Poza tym nie oddaje się nią honorów żadnej osobie. Nie pochyla się jej także przed żadną inną flagą lub znakiem.

Drodzy Uczniowie, pamiętajmy również, że 1 maja to Międzynarodowe Święto Pracy obchodzone od 1890 r. na cześć strajku robotników w Chicago z 1886 r. W naszym kraju święto to często utożsamiane jest z latami 1945-1989 i czasami PRL-u, w którym to 1 maja organizowano wielkie pochody zamieniające się w przemarsze na cześć władz. Z kolei 3 maja to święto Konstytucji. Święto to zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki pierwszej w Europie, a drugiej na świecie, Konstytucji w dniu 3 maja 1791 r.

Pan Tomasz Skraba, nauczyciel języka polskiego, serdecznie zaprasza całą społeczność szkolną do obejrzenia edukacyjnego filmu ,,Konstytucja 3 Maja 1791 r.” z serii ,,Ożywione obrazy”  – https://www.youtube.com/watch?v=GTy_ixII3Qw

 

Skip to content